KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15286223
nr 1528 6223
Mats Mason
(1894-1983), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 59, "Purpurnäva". Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
Mats Mason-Andersson, svensk målare född i Eskilstuna 1894, död 1983.
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
måndag 20 mars 2023
kl 18:16:18
15/3 22:17:01
100 kr
20/3 18:11:18
Mats Mason
Läs mer om Mats Mason